КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

Сказ

Сказ – хвороба смертельна

 

Сказ – це особливо небезпечне інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин ( хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин), що характеризуються тяжкими ураженнями центральної нервової системи та закінчуються їх загибеллю.

 

Як заражаються люди?

 

Збудником сказу є вірус. Джерело зараження – хворі на сказ тварини. Механізм передачі від хворих та інфікованих тварин через покуси та ослизнення . Інфекційний період для тварин може бути 7-8 днів, для людей від 2-х тижнів до одного року. Основним джерелом вірусу сказу в нашій області є собаки, коти, корови, свині, кози, коні, лисиці, куниці, борсуки, єноти, кажани, щурі, білки, лосі.

 

Перші ознаки та перебіг  хвороби у людини

 

Вони з’являються раптово, на фоні повного здоров’я. Вже за 1-2 дні від початку захворювання на місці загоєної від укусу рани рубці набухають і робляться темно-червоними, з’являється тягучий біль. Починається загальне нездужання, слабкість, починається відчуття туги, пригніченості. Розом з цим хворий втрачає апетит , погано спить, стає неспокійним, дратівливим. У хворого з’являється спрага, він просить пити, але проковтнути воду не може через судоми м’язів глотки. Розвиваються тяжкі симптоми так званої „водобоязні”. Захворювання триває 2-4 дні і закінчується смертю.

 

Що потрібно робити при появі скаженої тварини?

 

В першу чергу необхідно негайно сповістити працівників санітарно-епідеміологічної служби та ветеринарної медицини. Після проведення спеціалістами досліджень, трупи скажених тварин треба спалити або закопати на глибину не менше двох метрів. Одяг і білизну людей, які стикались із скаженою твариною, потрібно прокип’ятити і випрати з милом.

Слід пам’ятати – щоб запобігти зараженню тварин на сказ, їм треба щорічно робити профілактичні щеплення, а також виконувати правила утримання тварин. Вигулювати собак необхідно тільки на повідках, у намордниках, у сільській місцевості – тримати прив’язаними або у вольєрах.

 

Власники тварин !

Не порушуйте правила їхнього утримання.

 

Батьки!

Не дозволяйте дітям бавитися з бездомними кішками і собаками.

 

Що робити коли людину покусала або обслинила підозріла на сказ тварина чи невідомий собака?

Перш за все необхідно застосувати заходи для негайного знешкодження вірусу в рані. Місце укусу треба промити водою (краще з розчином мила) і обробити йодом. Якщо рана кровоточить, то відразу зупиняти кровотечу не треба, тому що разом з кров’ю виливається і вірус сказу. Висмоктувати кров з рани небезпечно, бо вірус може проникнути в організм здорової людини через тріщини на губах. Але єдиним заходом попередження сказу у людини, яку покусала хвора тварина, є щеплення. Тому після обробки рани слід негайно звернутися до лікаря.

 

Важливо пам’ятати!

 

Неприпустимі перерви проведень ін’єкцій під час щеплення. Самовільне припинення або скорочення визначеного лікаря курсу, а також невчасно розпочатий курс щеплень часто стає причиною того, що вироблення імунітету запізнюється і напруженість його виявляється недостатньою, щоб запобігти виникненню захворювання.

 

 

 

ПАМЯТАЙТЕ!

Сказ вилікувати неможливо, його можна тільки попередити

 

 

 

Copyright © 2020 - IMC | All rights reserved