КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

Профілактика тютюнопаління!

Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найбільш поширена у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

Кожні 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10 млн. чоловік. Вживання тютюну відбувається через органи дихання. Тому перш за все страждає легенева система: повітряні шляхи і легенева тканина. Легені у 80% курців чорного кольору. Якщо починати курити у віці 12-13 років, то у 67% у тридцятирічному віці можна мати таке захворювання як емфізема легенів. Тютюнопаління є причиною 90% усіх випадків захворювань на рак легенів. Найбільше страждає від тютюнопаління репродуктивна функція людини. Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево – судинну систему. У всіх хто палить, частота скорочень частіша у 2-2,5 рази, таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно швидше зношується. У 12-13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, звуження судин. До 40% усіх смертних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов’язані з палінням сигарет. Також негативно впливає пасивне тютюнопаління на здоров’я оточуючих. В приміщенні з курцем протягом лише 1 години людина, яка не палить, кожного разу спалює по половині сигарети.

Тютюновий дим у таких випадках спричиняє головний біль, нездужання, зниження працездатності, швидку втому, загострення верхніх дихальних шляхів. Особливо небезпечне пасивне паління для дітей. Тютюнопаління значно впливає на якість життя дітей, які починають курити з 8-10 річного  віку, не доживуть до межі середньої тривалості життя в середньому на 6-8 років; 35-річна жінка, що палить, проживе на 5 років менше за ту, яка немає такої звички; 35- річний курець проживає на 7 років менше, ніж чоловік , який не палить. Німецький професор Танненберг підрахував, що у наш час смертельний випадок на мільйон чоловік виникає у результаті :

• авіакатастрофи – один раз на 50 років;

• вживання алкоголю – раз на 4-5 днів;

• автокатастрофи – раз на 2-3 дні;

• паління – кожні 2-3 години.

          Статистичні дані:

Кожна цигарка скорочує життя людини у середньому на 12 хвилин. У курців рак легень буває в 20 разів частіше, ніж у некурців.  Під час сходження на Памір на висоті 5000м. один з альпіністів знепритомнів. Він був єдиним курцем.  Серед космонавтів та спортсменів немає жодного курця.

Чому паління так поширене в сучасному світі, і чому люди палять?

Ми живемо в складному світі, який постійно випробовує нас на міцність. Здорова, сильна духом людина розуміє, що життя – це боротьба і по-філософськи ставиться до тимчасових труднощів. Емоційно слабка і духовно незріла людина панікує перед проблемами, відчуває тривогу, непевність, а тютюн, як і алкоголь, так і  наркотики є універсальними протекторами: залежно від потреби розслабляють або стимулюють нервову систему, підвищують судинний тонус, дають почуття задоволення, при цьому не вимагаючи жодного напруження, вольової боротьби, цілеспрямованої, тривалої праці над собою і своїм життям. Здорова, сильна духовно та інтелектуально людина одержує задоволення від життя через серце, мозок, через боротьбу і перемоги. Вона не потребує ніякої «хімічної радості».

Пам’ятка –  порада: «Як кинути курити»

 1.  Одні лікарі й психологи рекомендують кинути курити різко. Інші пропонують так звану тактику малих кроків: курець послідовно й суворо виконує визначену програму відвикання від куріння. Оголосіть своїм друзям та рідним, що ви кидаєте палити – прилюдне зобов’язання зміцнює силу волі.
 2.  Купуйте сигарети в обмеженій кількості.
 3. Зменшуйте поступово кількість викурених щодня цигарок.
 4. Тримайте цигарки у віддаленому місці, щоб за ними довелося ходити.
 5.  Відмовляйтесь від запропонованих цигарок і не просіть їх самі.
 6.  Ніколи не носіть сірників і запальничок.
 7.  Покуривши, помийте попільничку і сховайте.
 8.  Ніколи не паліть вранці до сніданку.
 9.  Не паліть під час ходьби, у кімнаті, коли хочеться їсти, у транспорті, на природі.
 10.  Подумайте, перш ніж закурити, зачекайте 2-3 хвилини, можливо бажання зникне.
 11.  Підрахуйте скільки грошей ви заощадите, скоротивши частоту куріння та взагалі кинувши курити.

 

 

Зав.ІАВ

Дзюбан А.А

КНП «ТЧМЦМСД»                                                                                 вівторок 06.06.17

 

 

 

 

Copyright © 2020 - IMC | All rights reserved