КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ПРО ДІАБЕТ

Діабет – хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін або коли організм неспроможний ефективно використати той інсулін, який вже вироблений. Інсулін є гормоном, який регулює рівень цукру в крові. Гіперглікемія, тобто подвищений рівень цукру, розвивається як результат неконтрольованого діабету і з часом призводить до невиправних наслідків для багатьох систем організму, кровоносних судин.

Діабет першого типу (інсулінозалежний) характеризується відсутністю виділення інсуліна. Без щоденного прийому інсуліну хвороба швидко закінчується смертю. Симптоми включають надмірне сечовиділення, спрагу, постійне відчуття голоду, втрату ваги, зміну зору і втому.

Діабет другого типу (інсулінонезалежний) є результатом неефективного використання вже виділеного організмом інсуліну. Цей різновид діабету уражує 90% всіх хворих на цукровий діабет в світі і є в значній мірі наслідком надмірної ваги та низької фізичної активності. Симптоми нагадують ті, що притаманні діабету першого типу, але менш виражені. Тому хвороба може протікати непомітно і проявляється на стадії ускладнень. Донедавна хвороба вражала тільки дорослих, зараз хворіє багато дітей, які страждають на ожиріння.

Гестаційний діабет - це гіперглікемія, яка вперше виявляється під час вагітності. Симптоми такі ж, як при діабеті другого типу. Здорові люди мають усвідомлювати ризики розвитку цукрового діабету з тим, щоб не допустити хвороби, особливо у дітей. Зниження толерантності до глюкози, порушення глікемії натщесерце є проміжними станами між нормою та діабетом. Люди з такими проявами мають ризик захворіти на цукровий діабет, хоча хворобу не вважають неминучою.

Діабет з часом уражає серце, кровоносні судини, очі, нирки, і нерви. Діабетична ретинопатія є важливою причиною сліпоти в результаті тривалого ушкодження дрібних судин сітківки.

Після 15 років хвороби сліпнуть 2% хворих.

Хвороба є провідною причиною ниркової недостатності, підвищує ризик хвороб серця, інсультів. Половина хворих на діабет гинуть від серцево-судинних проблем.

Діабетична невропатія являє ураження нервів з симптомами оніміння, болю, поколювання, слабкості в кінцівках. На сьогодні проблеми «діабетичної стопи» стали найбільш частою причиною ампутацій нижніх кінцівок. Вражаються нервові волокна, які проводять імпульси до скелетних м’язів. Сила їх знижується, а згодом - наступає відмирання, втрата чутливості, особливо в місцях стискання взуттям. Приєднання інфекції ще більше загострює проблему. Трофічні язви, гангрена призводять до втрати працездатності, потребують величезних матеріальних затрат для лікування та реабілітації хворих.

Досягнення медичної науки і технологій дозволяють хворим людям, за умови свідомого виконання деяких рекомендацій, уникати таких тяжких наслідків хвороби як сліпота, трофічні язви, гангрена. ВООЗ рекомендує для профілактики діабету:

- досягти здорової ваги тіла і підтримувати її;

- підтримувати фізичну активність практично кожен день - не менше 30 хвилин щоденної регулярної активності;

- раннє виявлення хвороби за допомогою відносно дешевого аналізу крові;

- лікування спрямоване на зниження вмісту глюкози в крові, уникнення факторів ризику розвитку хвороби, відмову від тютюну;

- регулярний контроль кров’яного тиску;

- догляд за ногами.

Взаємозв’язок особливостей харчування з розвитком серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань підтверджений в численних експериментах, клінічних та епідеміологічних дослідженнях. Тільки невеликі зміни в системі харчування та фізичної активності людей, які відносяться до групи високого ризику, дозволили б попередити майже 60% випадків захворювань цукровим діабетом другого типу

 

 

 

 

 

Copyright © 2020 - IMC | All rights reserved