КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

 

Обережно Нітрати

 

   У весняно-літній період при вживанні фруктів та овочів важливо враховувати, що деякі продукти цієї групи можуть мати високий вміст нітратів. Нітрати – це солі азотної кислоти, наприклад, нітрат натрію, калію, амонію та кальцію. Вони широко застосовуються в сільскому господарстві, бо є високоефективними мінеральними добривами. Проте внесення нітратів у грунт призводить до їх накопичення у тканинах рослин.

Високим вмістом нітратів (до 500 мг/кг) відрізняється шпинат, салат, буряк, редька, редиска, ревінь, петрушка, селера, кріп, баштанні рослини (диня, гарбуз, кабачки тощо). Встановлено, що мало нітратів міститься в цибулі, брюссельській капусті. Овочі, вирощені в парниках та теплицях, містять набагато більше нітратів проти тих, що росли у відкритому грунті.

Необхідно знати, що нітрати самі по собі малотоксичні, проте вони можуть перетворюватися у значно насиченіші токсичні сполуки, зокрема, нітрити. Небезпечні для здоров’я людини речовини утворюються з нітратів при транспортуванні, зберіганнні рослинних продуктів, особливо в умовах підвищеної вологості, у процесі приготування та зберігання страв. При кімнатній температурі перетворення нітратів у нітрити прискорюється, а в холодильнику цей процес уповільнюється.

Найбільш ефективним засобом зниження концентрації нітратів є довготривале вимочування та виварювання, бо солі азотної кисолоти добре розчиняються у воді. Термічна обробка також сприяє зниженню вмісту нітратів у харчових продуктах. Однак пам’ятайте: велика чатина нітратів при кулінарній обробці переходить у відвар протягом перших 15 хвилин кип’ятніння. При смаженні та тушкуванні овочів вміст нітратів майже не знижується. Ще одна порада: їжте зелень цілком, не ріжте її дрібно, бо в порізаних, зламаних, надірваних листках йде швидке перетворення нітратів на більш шкідливі сполуки.

Також під час приготування їжі слід видаляти ті частини продуктів, які накопичують найбільше нітратів:

  • у капусті шкідливі речовини концентруються у верхніх листках та качані (до 20%);
  • у моркві – насамперед у серцевині, причому в середніх морквинах нітратів менше, ніж у дрібних та великих;
  • з патисонів та солодкого перцю потрібно зрізати верхню частину, що знаходиться біля плодоніжки;
  • з кабачків зчищайте шкірку, огірки також потрібно чистити та зрізати хвостики;
  • з редиски бажано зрізати хвостик;
  • з буряка зрізайте верхню частину коренеплоду.

У дозрілих овочах та фруктах значно менше нітратів, ніж у тих, що зірвані нестиглими.

Чи можливо уникнути небезпечної дії нітратів?

Так, це можливо за умови, що Ви візьмете до уваги і будете використовувати наступні поради:

Не вживайте ранніх парникових овочів, на яких з’явилась гниль або цвіль, оскільки нітратів в таких овочах більше;

Категорично забороняється давати дітям салати зі свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі 6—8 годин, оскільки в них за цих умов також настає перетворення нітратів під впливом специфічної мікрофлори в нітрити;

Нітрати від природи є у всіх овочах, ягодах та фруктах. Вони були й будуть, навіть коли повністю відмовитися від будь-яких добрив, отже радимо купувати овочі та фрукти у офіційній торговельній мережі (магазинах, супермаркетах, обладнаних ринках), де їх перевіряють.

Лікарі радять не зловживати ранніми тепличними продуктами, а надто – не давати їх дітям дуже часто. Краще дочекатися сезону, і тоді вже досхочу поласувати овочами та фруктами.

 

 

 

 

 

 

 

 

Понеділок                                                                                                      05.08.19

 

 

 

Copyright © 2020 - IMC | All rights reserved