КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

 

Що робити, якщо у Вас виявлені антитіла до вірусу гепатиту С?

     Практичні поради:

1. Насамперед, не панікуйте! Наявність антитіл до вірусу гепатиту С не завжди означає, що у людини саме хронічний гепатит. Близько 20% людей, інфікованих вірусом гепатиту С, виліковуються самостійно, навіть не підозрюючи про це. Однак антитіла до вірусу продовжують циркулювати в організмі ще тривалий час. Це імунна реакція на вірус, в результаті якої організм виробляє антитіла. Також антитіла до вірусу гепатиту С залишаються у людей, які успішно закінчили противірусну терапію.

2. Первинний тест на анти-HCV (наявність в крові антитіл до вірусу гепатиту С) підтверджують виявленням РНК вірусу (діагностика методом полімеразної ланцюгової реакції, далі - ПЛР). Дослідження крові методом ПЛР рекомендується робити в режимі реального часу, з використанням високочутливих тест-систем. Це важливо для виявлення навіть невеликої кількості вірусної РНК.

3. Якщо у Вас виявлені антитіла до вірусу гепатиту С і виявлено РНК вірусу, напевно, мова йде про хронічну форму гепатиту С.                           Однак, це лише діагноз, а не вирок! Пошкодження печінки відбувається повільно впродовж багатьох років. Лікування потрібно починати якомога раніше - ще до того, як гепатит встигне серйозно нашкодити Вашій печінці.

4. Дотримуйтесь простих правил безпеки! Гепатит С передається тільки при безпосередньому контакті з кров'ю. Ви не зможете нікого інфікувати при обіймах, чханні, використанні столових приладів і посуду. Ризик передачі вірусу при статевому контакті невеликий, але його можна знизити ще більше, використовуючи презервативи.

5. Необхідно припинити вживання алкоголю і наркотиків, адже цим Ви допоможете своїй печінці. Харчування має бути повноцінним і збалансованим. Не перевтомлюйтеся - організм повинен мати можливість відновлюватися. Намагайтеся уникати сезонних застуд і грипу. Своєчасно лікуєте хронічні захворювання. Зробіть щеплення від гепатитів А і В, якщо Ви раніше ними не хворіли.

6. Оберіть кваліфікованого гепатолога з практикою ведення хворих на гепатит С! Не соромтеся дізнатися думку інших гепатологів про призначене Вам лікування. Не застосовуйте жодних методів лікування (у тому числі безрецептурних, "нетрадиційних" або "альтернативних") без погодження їх зі своїм лікуючим лікарем.

7. Лікар повинен направити Вас на додаткові аналізи та дослідження, які допоможуть оцінити стан печінки і потребу в антивірусній терапії. Необхідний мінімум: загальний аналіз крові, АлАТ, АсАТ, ГГТ, білірубін загальний, фосфатаза. Також потрібно визначити генотип вірусу і вірусне навантаження, провести ряд досліджень, необхідних для прийняття рішення про призначення противірусних препаратів, а також визначення тривалості лікування. Для оцінки ступеня фіброзу в печінці (рівень заміщення клітин печінки сполучною тканиною) призначають біопсію печінки або альтернативні методи - фібротест, фіброскан та ін. Ці методи дозволяють визначити, наскільки далеко просунувся процес фіброзу та допоможуть Вашому лікареві вчасно призначити противірусну терапію. На жаль, на стадії F4 (цироз печінки) призначення противірусної терапії може бути проблематичним, а при наявності ускладнень цирозу (асцит тощо) противірусна терапія протипоказана.

8. Гепатитом С хворіє багато людей, отож, Ви не самотні. Знайдіть людей з такою ж проблемою. Спілкуючись і підтримуючи один одного, обмінюючись новинами в галузі медицини та лікування гепатиту С, Вам буде легше шукати шляхи вирішення проблеми.

9. Випадки, в яких антивірусну терапію слід починати негайно, трапляються вкрай рідко. Зазвичай, лікування можна відкласти, в залежності від стану Вашої печінки. Якщо Ви будете вести здоровий спосіб життя і приймати призначені препарати, то зможете звести до мінімуму можливу шкоду від вірусу. Гепатит С - виліковний! Стандартом лікування гепатиту С є комбінована терапія з пегільованим інтерфероном альфа і рибавірином.

10. Залежно від генотипу вірусу тривалість терапії може коливатися: при 1 генотипі - до 48 тижнів, при 2 і 3 - до 24 тижнів. Пегільований інтерферон призначається у вигляді ін'єкцій, які робляться 1 раз на тиждень, а рибавірин застосовують у капсулах, які приймаються 2 рази на день. Оптимальну дозу препарату визначає тільки лікар, залежно від ваги пацієнта та інших факторів. Упродовж останніх років ведеться активна розробка нових лікарських препаратів і вже апробовані схеми потрійної терапії, ефективної навіть для тих людей, які не відповіли на комбіновану терапію двома препаратами.

11. Під час лікування у деяких пацієнтів можуть виникати побічні ефекти, наприклад депресія, випадіння волосся, зміни в аналізах крові. Проте всі ці негативні ефекти зникають після закінчення терапії.

 

Четвер                                                                                                            18.07.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2020 - IMC | All rights reserved