КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

Варикозна хвороба

Варикозна хвороба - це патологічне розширення вен, що знаходяться на поверхні, яке характеризуються збільшенням їх діаметру і довжини, що в результаті призводить до циліндричного, змеевидному, мешковидному і змішаного типу зміни венозних стовбурів. На сьогоднішній день варикозна хвороба є широко поширеною патологією, причому жінки хворіють частіше за чоловіків практично в 3 рази. Це в основному пояснюється анатомічними особливостями організму і певними навантаженнями на нижні кінцівки в період вагітності.

Як правило, варикозна хвороба буває первинною і вторинною. У першому варіанті захворювання обумовлене початкової слабкістю стінки великої вени, яка локалізується під шкірою або вродженої дисфункцією клапанів. На розвиток вторинної патології вен впливає тромбоз глубокорасположенних вен або набута недостатність клапанного апарату внаслідок вагітності, тяжких фізичних навантажень, тривалого перебування у положенні стоячи та ін.

В момент підвищення гідростатичного тиску у венах, відбувається розширення цих судин у діаметрі і поглиблюються порушені функції клапанів. Все це заважає кровообігу у венах на поверхні, а в результаті недостатнього функціонування вен на периферії утворюється рефлюкс крові з глубокорасположенних вен в підшкірні, які занадто розтягуються, починають звиватися, утворюючи різноманітної форми розширення. Надалі, як наслідок вираженого застою порушується тканинна трофіка, утворюються виразки, екземи і дерматити.

Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок

Для цього захворювання характерне утворення венозних стінок у вигляді мешковидного розширення, змієподібною звитості, збільшення довжини і недостатності клапанів.

Як правило, варикозна хвороба вен нижніх кінцівок зустрічається у 20% населення. Крім того, до початку статевого дозрівання вона однаково вражає як юнаків, так і дівчат. А ось жінки в зрілому віці набагато частіше схильні до поразки варикозної хвороби на відміну від чоловіків. Також число хворих збільшується з наростанням віку. Це можна пояснити перебудовою гормонального фону в жіночому організмі в результаті вагітності, менструацій, які стають причиною ослаблення тонусу вен, їх розширення, деякою недостатності клапанів і підшкірних вен, розкриття артеріовенозних шунтів і порушення кровообігу у венах.

На сьогоднішній день істинна причина розвитку варикозної хвороби вен нижніх кінцівок поки невідома. Припускають, що недостатнє функціонування клапанів і підвищення тиску у венах відносяться до етіологічної причини розвитку захворювання. Враховуючи всі фактори, які є сприятливими у виникненні патологічного процесу в венах нижніх кінцівок, розрізняють два види перебігу варикозної хвороби: первинне і вторинне.

Первинне розширення вен на поверхні характеризується наявністю нормальних глубокорасположенних вен. А в разі виникнення вторинної варикозної хвороби не останню роль відіграють різні ускладнення глубокорасположенних вен, артеріовенозні фістули, вроджена відсутність або недорозвинення венозних клапанів.

Факторами ризику, які беруть участь в утворенні варикозної хвороби вен нижніх кінцівок, виступають: підвищений гідростатичний тиск у стовбурах вен, витончення їх стінок, порушення обмінних процесів в клітинах гладкої мускулатури, рух крові з глубокорасположенних вен у поверхневі. Такий зворотний рух крові у вигляді вертикального рефлюксу і горизонтального рефлюксу стає причиною поступового узлообразного розширення, подовження і звитості вен, які локалізуються під шкірою, тобто поверхневих. Заключне ланка патогенезу представлено целюлітом, дерматитом і венозної трофічної виразки нижній частині гомілки.

Симптоматична картина варикозної хвороби вен нижніх кінцівок складається зі скарг хворих на наявні розширені вени, які заподіюють незручності косметичного характеру, певну вагу, а в деяких випадках болі в нижніх кінцівках, судоми ночами і трофічного характеру зміни на гомілках.

Розширення венозних судин може змінюватись від незначних «зірочок», ретикулярних вузлів до крупно звиваються стовбурів, а також вузлів, сплетень, які виразно виявляються у вертикальному положенні пацієнтів. Практично 80% становлять ураження стовбура і гілки великої вени на поверхні, а 10% припадає на малу підшкірну вену. Крім того, у 9% хворих наголошується поразка обох вен, залучених у патологічний процес.

При пальпировании цих вен виявляють пружну та гнучку їх консистенцію. Їх можна легко стиснути, а температура шкірних покривів над вузлами трохи вище на відміну від неуражених ділянок. Це все пояснюється тим, що артеріальна кров скидається з анастомозів артеріовенозного походження і з глубокорасположенних вен за допомогою комунікантних вен в варикозні вузли, які розташовані на поверхні. У хворого в горизонтальному положенні варикозні вузли дещо зменшуються в розмірах, і знижується напруга у венах. Іноді можна промацати незначні зміни в фасції в тих місцях, де є з'єднання вен перфорантного генезу з поверхневими.

В результаті прогресуючого процесу хворий починає відчувати швидку стомлюваність, в ногах зазначається визначена важкість і розпирання, з'являються судоми в м'язах литок, а гомілки і стопи набувають набряклість і розвиваються парестезії. Крім того, ноги в основному набрякають ближче до вечора, але після сну ця набряклість проходить.

Досить часто варикозна хвороба ускладнюється гострим тромбофлебітом вен на поверхні з проявами червоності, шнуровидного, хворобливого ущільнення вени, яка характеризується розширенням, а також перифлебитом. Дуже часто варикозний вузол підлягає розірванню в результаті незначних пошкоджень, а це призводить до появи кровотечі. Як правило, кров з лопнув сайту може литися струменем і іноді хворий втрачає досить велику її кількість.

Крім того, не існує певних труднощів у встановленні діагнозу варикозної хвороби вен нижніх кінцівок, а також у приєднанні до неї ХВН на підставі скарг хворих, анамнезу захворювання і результатів об'єктивного обстеження.

Суттєвим значенням у постановці діагнозу є можливість визначення стану клапанів вен магістрального і коммуникантного характеру, а також оцінювання прохідності глубокорасположенних вен.

Варикозна хвороба причини

Даний патологічний процес характеризується розширенням вен, розташованих на поверхні під шкірою і пов'язаний з недостатньою роботою клапанів у венах і порушення в них кровообігу. Варикозна хвороба відноситься до найбільш поширеної судинної патології серед працездатної половини населення.

Існує, як правило, кілька сприяючих факторів розвитку захворювання, а також його прогресування. Певний внесок спадковості в появі варикозної хвороби поки не мають доказів. На виникнення цього патологічного процесу в даний час можуть впливати характер харчування, спосіб життя і стани, обумовлені змінами гормонального фону.

Крім того, одним з основних факторів ризику виникнення захворювання вважається ожиріння . Причому при зростанні ступеня тяжкості ожиріння збільшується частота появи даної патології. Дуже часто варикозна хвороба провокується гіподинамією і неправильним харчуванням. На сьогоднішній день населення розвинених країн харчуються продуктами, які пройшли високу ступінь переробки, однак, вони недостатньо споживають рослинні волокна, що містяться в сирих овочах і фруктах. Ці волокна рослинного походження беруть участь у зміцненні стінок судин, перешкоджають формування хронічного запору характеру, який підвищує тиск всередині очеревини і утворює варикозну хворобу.

Також виникнення даного патологічного процесу пов'язано з неправильною організацією робочого процесу. Багато людей значну кількість часу проводять в положенні стоячи або сидячи, залежно від своєї роботи, а це досить погано відбивається на клапанному апараті вен нижніх кінцівок. Крім того, несприятливою вважається робота, пов'язана з важкою фізичною працею, особливо у вигляді ривковой навантаження на ноги під час підйому тягарів.

Сьогодні негативно діють на систему кровотоку у венах довгостроково протікають переїзди або перельоти, які сприяють виникненню венозного застою крові в ногах і відносяться до факторів ризику виникнення венозних патологій. Крім того, носіння тісної білизни викликає здавлення вен в області паху, а корсети підвищують тиск усередині очеревини, тому не рекомендують їх носити постійно. Це також стосується і взуття на високих підборах при наявності ще й незручних супінаторів.

Повторно протікають вагітності - це доведений фактор ризику появи варикозної хвороби. Це можна пояснити тим, що збільшена в розмірах матка підвищує тиск всередині очеревини, а прогестерон руйнує містяться у венозній стінці еластичного волокна і колагенового походження. Також такі захворювання, як ревматоїдний артрит, остеопороз , змінюючи гормональний статус, підвищують ризик розвитку даного патологічного процесу.

Характерними причинами розширення вен є особливості їх будови на нижніх кінцівках. Існує система вен, розташованих на поверхні, тобто підшкірні вени, такі як мала і велика, а також система глубокорасположенних вен в області стегна і гомілки, і перфорантні вени, що зв'язують між собою дві попередні системи. При нормальному кровообігу, надходження крові в нижні кінцівки відбувається в 90% глубокорасположенним венах і у 10% з поверхневим. А от щоб кров рухалася у напрямку до серця, а не навпаки, існують у венозних стінках клапани, які захлопиваясь, не дозволяють крові проходить під впливом гравітаційної сили зверху вниз. Також величезним значенням мають м'язові скорочення, що сприяють нормальному кровотоку. Крім того, у вертикальному положенні розвивається застій крові в венах тиск починає підвищуватися і це призводить до їх розширення. Надалі утворюється недостатнє функціонування клапанів, яке стає причиною несмикания клапанних стулок з формуванням неправильного руху крові від серця.

Особливо швидкому ураженню піддаються клапани глубокорасположенних вен в результаті максимальної на них навантаження. А щоб знизити надмірний тиск з допомогою системи перфорантних вен кров поступає в вени, розташовані під шкірою, які не призначені для великої її кількості. Все це призводить до перерозтягнення венозних стінок і в підсумку формуються характерні варикозні вузли. Однак збільшений об'єм крові продовжує надходити в глубокорасположенние вени, формуючи тим самим недостатність клапанного апарату вен перфорантного генезу без певних перешкод струму крові в горизонтальному положенні спочатку в глибокі судини, а потім в поверхневі. І в кінці розвивається ХВН з такими проявами, як набряки, болі та виразки трофічного характеру.

Варикозна хвороба симптоми

Варикозна хвороба характеризується розширенням вен, що локалізуються під шкірою, у вигляді мешковидних або циліндричних змін. При даному патологічному захворюванні з'являються на поверхні шкіри гомілок і стоп покручені за формою вени. Максимальна поява варикозних вузлів утворюється після виконання довгих або важких фізичних навантажень. Досить часто вени розширюються у молодих жінок у період вагітності або після неї.

Рання стадія варикозної хвороби характеризується нечисленними і неспецифічними симптомами. У цей момент хворі стають швидко утомляемими з постійною вагою в ногах, печінням, розпиранням, особливо після фізичних навантажень. Також іноді з'являються набряки минущого характеру і ниючі болі по всій довжині вен. При цьому ближче до вечора набрякає щиколотка і тил стопи після тривалих статичних навантажень. Деякою особливістю набряків є їх зникнення вранці, після нічного відпочинку. В цій стадії, як правило, не зазначаються видимі ознаки розширення вен. Однак дані симптоми початкової стадії повинні бути сигналом звернення хворого до фахівця, щоб не допустити прогресування варикозної хвороби.

Для цього захворювання характерно повільний розвиток, інколи впродовж кількох десятиліть. Тому в результаті поганого лікування варикозна хвороба у своєму прогресуванні формує ХВН ( хронічна венозна недостатність ).

Важливим симптомом захворювання є також судинні зірочки, які представляють павутинку незначно розширених капілярів, практично видимих під шкірою. Іноді усунення порушень дисгормонального характеру, виключення сауни, солярію дозволяє забути раз і назавжди про таке захворювання, як варикозна хвороба. Але в основному ці судинні зірочки належать до єдиного ознакою переповнення вен на поверхні і формування варикозної хвороби. Тому поява навіть незначного такої ознаки має послужити сигналом для консультації у хірурга.

Крім того, варикозне розширення вен являє собою дискомфорт з боку косметичної сторони питання, тому для вирішення таких завдань лікарі проводять хірургічні операції.

Варикозна хвороба ступеня

Дане захворювання може виявлятися в різному ступені тяжкості і характеризуватися різною будовою, що пов'язано з клінічної його симптоматикою. Як правило, розрізняють кілька типів будови розширених вен на поверхні. Для першого типу, магістрального, характерне розширення основних стовбурів підшкірних вен без приєднання до них приток. Другий тип або розсипний, представляє собою сетевидное розширення при наявності безлічі гілок. Даний тип варикозної хвороби виявляється в самому початку розвитку захворювання. А ось при змішаному типі відбувається поєднання двох попередніх, і цей третій тип зустрічається набагато частіше за інших.

Симптоматика варикозної хвороби знаходиться в прямій залежності від стадії патологічного процесу, які поділяються на компенсацію, субкомпенсацию і декомпенсацію.

Крім того, МКБ варикозної хвороби розрізняє патологію з виразкою, з запаленням, із одночасною наявністю виразки та запалення на нижніх кінцівках і розширення вен без запалення або виразки.

Для першого ступеня варикозної хвороби характерно помірно виражене розширення вен на поверхні по ходу головних стовбурів або розгалужень без певних проявів недостатності клапанів вен на поверхні і коммуникантного властивості. У хворих з'являються незначного характеру болю в нозі, визначена важкість, стомлюваність на тлі тривалих навантажень. Проведені діагностичні проби говорять про задовільній функції клапанів, а наявні незначні розширення вен під шкірою свідчать про погану роботу відтоку у венах з тієї кінцівки, яка вражена. Перша ступінь ВН відповідає компенсаційної стадії варикозної хвороби.

Друга ступінь варикозної хвороби характеризується розширенням поверхневих вен при неспроможність їх клапанів на підставі проб функціонального властивості. У процес порушення відтоку у венах розвивається недостатність лімфосістеми кінцівок, що проявляється набряками стоп і гомілок. Характерна набряклість виникає після тривалих навантажень на нижніх кінцівках, які зникають після відпочинку в горизонтальному положенні. Крім того, наголошується постійного характеру виражена біль в ураженій кінцівці. Для другого ступеня захворювання характерно відповідність стадії субкомпенсационного властивості.

При третього ступеня варикозної хвороби відбувається розширення поверхневих вен і дисфункція клапанів глубокорасположенних вени, перфорантних та підшкірних, а це викликає постійну венозну гіпертензію в дистальних частинах кінцівки. Саме це і викликає порушення мікроциркуляції і утворення трофічних виразок. При цьому в області гомілки розвивається шкірна пігментація з початковими проявами индуративного патологічного процесу. А ось стопи і гомілки, особливо якщо там є трофічні порушення, характеризуються постійною набряком. Це пов'язано і з порушеннями відтоку крові, і з ураженнями лімфосістеми кінцівки органічного характеру, лімфостазом і вторинного походження. Симптоматика 3 ступеня варикозної хвороби досить виражена, різноманітна і постійна.

При подальшому прогресуванні варикозної хвороби зони трофічних виразок кілька розширюються, з'являється дерматит, екзема , що свідчить про наявність четвертій стадії захворювання. Дві останні ступеня тяжкості представляють собою стадію декомпенсації патологічного процесу. При цьому порушується не лише місцева, але і загальна гемодинаміка. Використовуючи баллистокардиографию, вдається виявити порушену скоротливу здатність серцевого м'яза, виявляемую у 80% пацієнтів при декомпенсації варикозної хвороби.

Важливим моментом у виборі відповідного лікування є визначення ступеня варикозної хвороби і типу розширених поверхневих вен.

Варикозна хвороба лікування

Комплексне лікування варикозної хвороби ніг вважається складним процесом, який знаходиться в прямій залежності від ступеня тяжкості захворювання. Як правило, застосовують хірургічні та консервативні методи лікування.

Варикозна хвороба лікується без проведення оперативних втручань і дає позитивні результати тільки в самому початку патологічного процесу, коли незначно виражені прояви на шкірних покривах, помірно знижують працездатність. Такий метод лікування, як консервативний, використовується також внаслідок протипоказань до хірургічного втручання. Крім того, цей метод обов'язково використовується в післяопераційний період, щоб запобігти рецидивні стану варикозної хвороби.

Під час проведення консервативного лікування знижують вираженість факторів ризику з використанням адекватного фізичного навантаження, застосуванням еластичної компресії, медикаментозних препаратів і фізіотерапії. Тільки сукупність всіх цих лікувальних заходів зможе гарантувати позитивний результат.

В першу чергу виявляють фактори ризику виникнення варикозної хвороби і намагаються на них впливати. Крім того, група людей при наявності визначених факторів ризику цього захворювання, а також із спадковою схильністю, навіть при відсутності симптомів варикозної хвороби, зобов'язані проходити двічі на рік консультацію у флеболога з застосуванням ультразвукового дослідження вен нижніх кінцівок. Також якщо відсутні такі ускладнення, як тромбофлебіт або тромбоз, рекомендуються виконання регулярних тренувань для вен нижніх кінцівок. При цьому необхідно більше ходити, носити тільки зручну взуття, плавати, займатися велосипедним спортом і бігати підтюпцем. Виконання всіх фізичних навантажень повинно проводитися із застосуванням еластичної компресії. Абсолютно протипоказані виконання вправ при ураженнях нижніх кінцівок, також необхідно виключити заняття гірськими лижами, тенісом, волейболом, баскетболом, футболом, різними видами єдиноборств, де переважають навантаження на вени нижніх кінцівок, а також вправи, які пов'язані з підйомом значних вантажів.

В домашніх умовах, після рекомендацій фахівця, виконують нескладні вправи. Як правило, перед початком занять ноги повинні бути в піднесеному положенні протягом декількох хвилин, щоб підготувати організм до деяких видів вправ. Вибір темпу і швидкості вправ підбирається строго індивідуально для кожного хворого з урахуванням його фізичних можливостей. Але основним у такий фізкультури вважається її регулярність. Крім того, рекомендують застосовувати щодня контрастний душ з поперемінним масажуванням ніг теплою і холодною водою, за п'ять хвилин.

Еластична компресія є методом лікування варикозної хвороби із застосуванням бинтування або використанням компресійного трикотажу. У цьому випадку стиснення м'язів відбувається дозовано, що покращує кровотік по венозним судинам і перешкоджає явищ застійного характеру. Завдяки штучному підтримання судинного тонусу, вени припиняють розширюватися і таким чином, відбувається профілактика утворення тромбозу.

Для лікування всіх стадій варикозної хвороби застосовують лікарські препарати-флеботоніки, які поступово зміцнюють венозні стінки. Серед них виділяють Антистакс, Ескузан, Гинкор-форт, Флебодіа 600 Асклезан, Троксевазин, Детралекс, Анавенол, Цикло 3 Форт, які використовуються довгостроково, протягом шести місяців і більше. Крім того, призначають препарати, які знижують в'язкість крові - це антиагреганти, такі як Курантил, Аспірин; препарати, що знімають запалення (Диклофенак). Вся медикаментозна терапія варикозної хвороби повинна призначатися тільки лікарем, тому не рекомендують займатися самолікуванням. А ось терапія місцевого характеру у вигляді мазей і гелів без ознак тромбофлебіту або тромбозу просто небажана.

Серед фізіотерапевтичних методів лікування найкращим ефектом володіє лазер, електрофорез, магнітне поле та застосування діадинамічних струмів.

Варикозна хвороба відноситься до захворювання хірургічного характеру, яке можна повністю вилікувати після застосування оперативного втручання. Як правило, існує кілька видів хірургічного лікування (флебектомія, склерозування і лазерна коагуляція), які знаходяться в прямій залежності від вираженості патологічного процесу і місця його локалізації.

При виконанні флебектомії видаляють варикозно-розширені вени. Основна мета операції полягає в тому, щоб усунути патологічний скид крові з допомогою видалення головних стовбурів малої або великої поверхневої вени і перев'язку перфорантних вен. Однак ця операція не проводиться при наявності супутніх захворювань, які зможуть тільки погіршити наявний стан; пізніх стадій варикозної хвороби; вагітності ; наявних гнійних процесах та похилому віці. Для проведення флебектомії використовують ендоскопічні методи лікування, що робить цю операцію менш безпечною.

Під час склерозування вводять в розширений венозний посудину склерозант, викликає з'єднання венозних стінок і таким чином, по ній припиняється кровообіг. Внаслідок цього припиняється патологічний відтік крові з одночасним усуненням косметичного дефекту, так як в цей момент венозний посудину спадає і його практично не видно. Однак використання склеротерапії ефективно тільки при розширенні дрібних гілок основних стовбурів, тому вона застосовується обмежено. Перевага даного оперативного втручання полягає у відсутності післяопераційних рубців, госпіталізації хворих, і в період після склерозування пацієнт не потребує специфічної реабілітації.

Коагуляція за допомогою лазера заснована на руйнуванні венозної стінки завдяки тепловому його впливу. В результаті цього процесу запаюється венозний просвіт. Цей метод хірургічної операції показаний тільки при розширеній вені до десяти міліметрів.

Профілактика варикозної хвороби

Профілактика даного захворювання може бути первинною, яка попереджає розвиток варикозної хвороби і вторинною - при наявності патологічного процесу.

В даний час більшість людей приділяють величезне значення профілактики даного захворювання. Регулярно виконуються прості заходи дозволяють значно зменшити виникнення та подальшому прогресуванню варикозної хвороби. У цьому випадку дуже важливо, в першу чергу, більше рухатися, а також чергувати тривале статичне навантаження з плаванням, бігом, ходьбою, катанням на велосипеді. Також слід виконувати нескладні вправи на своєму робочому місці.

При наявній варикозної хвороби, необхідно намагатися якомога частіше розташовувати ноги в піднятому положенні. Боротися із зайвою вагою, не допускаючи її збільшення. Також дуже важливо ходити в зручному взутті з максимальною висотою каблука до п'яти сантиметрів, а при необхідності користуватися ортопедичними устілками. Крім того, під час вагітності, прийомі естрогенів або оральних контрацептивів обов'язковим моментом є обстеження вен нижніх кінцівок за допомогою ультразвукового дослідження.

 

 

 

 

 

Зав.ІАВ «ТЧМЦПМСД»

Дзюбан А.А                                                                               05.09.17

 

 

 

Copyright © 2020 - IMC | All rights reserved