КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

"Третій Черкаський міський центр первинної медико санітарної допомоги"

 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ

 

1 грудня світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. У цей день по всьому світу люди виражають підтримку хворим на ВІЛ-інфекцію та СНІД, привертають увагу громадськості та ЗМІ до вирішення проблеми епідемії, боротьби з проявами дискримінації хворих, толерантного ставлення до них.

Мета проведення заходу – інформування населення про проблему ВІЛ/СНІДу, зокрема, як попередити інфікування через обрання альтернативних шляхів поведінки (культура сексуальних відносин, дотримання здорового способу життя тощо) та виховати толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей у суспільстві.

Проблема ВІЛ-інфекції понад 29 років залишається актуальною для світової спільноти, масштаби поширення ВІЛ набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку в більшості країн світу.

Епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в Україні залишається напруженою – продовжується поширення ВІЛ серед загального населення, зростає захворюваність на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Щороку збільшується кількість осіб, які перебувають під диспансерним наглядом у закладах охорони здоров’я служби профілактики та боротьби зі СНІДом.

Джерелом ВІЛ-інфекції є людина, яка перебуває на будь – якій клінічній стадії хвороби. Вірус циркулює в усіх тканинах і рідинах організму, проте їхнє значення в передачі інфекції неоднакове. Постійно висока кількість вірусу знаходиться в крові, спермі, вагінальному секреті, дещо менше в грудному молоці, що й зумовлює основні шляхи зараження:

  - через кров: при переливанні інфікованої крові та її компонентів, спільному використанні шприців при введені ін’єкційних наркотиків і медичного інструментарію, під час пірсінгу, проколюванні вух, манікюрі, татуюванні ( якщо інструменти не стерильні);

  - статевий шлях: при незахищеному статевому контакті;

 - від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів і грудному вигодовуванні).

Що робити, щоб не заразитись?

 Ніхто не захистить вас краще ніж ви самі, Враховуючи той факт, що на даний час поширений статевий шлях передачі а це означає – необхідний вибір надійного партнера та правильне застосування презервативів

 Використання одноразових шприців і стерильного інструментарію в медичних закладах, перукарнях та косметичних кабінетах і салонах. Важливо пам’ятати про те, що любий колючий або ріжучій інструмент, яким ви користуєтесь при медичних процедурах, татуюванні, пірсінгу, проколюванні вух та інших частин тіла, голінні, педикюрі і манікюрі повинен бути стерильним

 Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігти інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування незахищених статевих стосунків.

 Весь інструментарій як в медичних закладах, так і в побуті при різних маніпуляціях де може міститись кров людини, зараженого ВІЛ має бути стерильним.

 Необхідно пам’ятати, що ВІЛ-інфекція не передається побутовим шляхом:

 при дотику, обіймах, рукостисканнях;

 через сухі поцілунки;

 при спільному проживанні в одній квартирі;

 через посуд, столові прибори;

 через їжу;

 через постільну білизну, предмети побуту, іграшки;

 через повітря (у тому числі при чханні й кашлі);

 при купанні у воді;

 через ручки дверей, крани, унітази;

 через спортивні снаряди;

 через гроші;

 при укусах комах або тварин.

Чому важливо знати про свій ВІЛ-статус?

 Знання про свій статус на ВІЛ допоможе уникнути розвитку тяжких захворювань, інвалідизації та передчасної смерті, а також захистити інших людей від інфікування, або допоможе їм своєчасно дізнатися про свій ВІЛ- статус, коли допомога можлива та ефективна.

 Ваш статус на ВІЛ може виявити тільки тестування .

Міфи та реальність про ВІЛ-інфекцію/СНІД

 Хвороба з назвою СНІД прогресує щороку та забирає життя мільйонів людей. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На планеті 40 мільйонів людей на сьогоднішній день інфіковані ВІЛ. Хвороба СНІД викликається ВІЛ - вірусом імунодефіциту людини. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивні. Проте лише кінцева стадія хвороби називається СНІД - Синдром набутого імунодефіциту людини.

 Дуже важливо знати, як передається ВІЛ, і, як від нього захиститися.

 ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:

 1. ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.

 2. ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров'ю леза. Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза. Достатньо вимити в гарячій воді руки або об'єкти, на які потрапила кров.

 3. ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини. Таким чином існує лише три шляхи зараження ВІЛ: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які ви можете почути - лише домисли.

 Наступні твердження є істинною правдою:

 Шкіра нездоланний бар'єр для ВІЛ.

 Такі комахи, як комарі, не переносять ВІЛ.

 Можна торкатися, обніматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною людиною, можна носити одяг ВІЛ-позитивної людини.

 Можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ - інфікованою людиною.

 ВІЛ не можна вдихнути, не має його в сльозах, поту, слині, не можливо заразитися доторкнувшись до зараженої людини.

 Знати - означає упередити!

 Тести - єдина можливість виявити чи заражена ВІЛ людина чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того як розів'ється хвороба і здійснюється через простий аналіз крові. В Україні створені центри анонімної та безкоштовної консультації, де є можливість пройти тест. Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити її розвиток і прогресування. Ефективність лікування полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте, важливо не забувати про заходи безпеки, про які вже йшла мова.

ВІЛ-інфікований - ти не самотній!

 Сьогодні лікування, на жаль, не може привести до одужання, проте, воно може повернути до нормального ритму життя, оскільки лікування попереджує розмноження вірусу та розвиток хвороби.

 Різні методи лікування СНІДу мають побічні ефекти. Щоб лікування було ефективним не можна вживати алкоголь, наркотики, не можна палити. Необхідно буде регулярно відвідувати лікаря. Слід пам'ятати, що якщо ти ВІЛ-інфікований - ти не самотній. Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, користуючись асоціаціями, центрами тощо. У жодному разі ВІЛ не може стати перешкодою при прийомі на роботу або стати причиною припинення трудової діяльності. ВІЛ-позитивна людина не зобов'язана ставити до відома роботодавця про свій статус.

 

 

 

 

 

 

Практичний психолог КНП „Третя черкаська міська поліклініка”

Гаврилюк Л.В.                                                                                                                                                  29.11.16

 

 

 

Copyright © 2018 - IMC | All rights reserved